Rendkívüli lehetőségek a munkáltatók kezében? (koronavírus a munkajogban III.)
Magyarország Kormányának a koronavírus hatásait enyhíteni igyekvő rendkívüli intézkedései között rendkívüli munkajogi változások is megtalálhatóak. Nézzük melyek ezek!
A korábbiakban (2020.03.17.) már megvizsgáltuk a ránk váró rendkívüli hetek / hónapok munkajogi kérdéseit egyrészt a munkavállók, másrészt a munkáltatók szemszögéből is.
Munkavállalókat érintő legfontosabb kérdések:
Jár-e fizetés karantén alatt? (avagy koronavírus és munkajog I.)
Munkáltatók számára leghasznosabb tudnivalók:
Mit tehet a munkáltató járvány idején? (koronavírus és munkajog II.)
Mi változott azóta?
A 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet - mely a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről rendelkezik - az alábbi változásokat hozta 2020.03.19. napjától (a veszélyhelyzet megszűnését követő harminc napig):
I. Munkaidő-beosztás - változtatás azonnali is
A munkáltató - ha a gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel - akár "azonnali hatállyal" is módosíthatja a munkaidő-beosztást.
KORÁBBI SZABÁLY
A munkáltató csak a beosztás szerinti munkaidő kezdete előtt minimum 96 órával, vagyis legalább 4 nappal korábban módosíthatja az előzetesen közölt munkaidő-beosztást (ezt is csak akkor, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel).
Konkrét kérdése van?
Forduljon hozzánk bizalommal:
II. Otthoni munkavégzés és távmunka - egyoldalúan is
Az otthoni munkavégzés nem ugyanaz, mint a távmunka. Az otthoni munkavégzés Munka Törvénykönyve szerinti maximális időtartam 44 munkanap lehet, a távmunkavégzés pedig korlátlan időtartamú. Különbség még, hogy a távmunkavégzésben főszabályként a munkavállaló munkarendje kötetlen, míg otthoni munkavégzés esetén kötött.
ÚJ SZABÁLY
KORÁBBI SZABÁLY
III. A Munka Törvénykönyvének felülírása (!)
A Munka Törvénykönyve abból az alaphelyzetből indul ki, hogy a munkavállaló érdekérvényesítési képessége a munkáltatóénál kisebb, így a munkavállaló érdekei (többlet) védelemre szorulnak, ennek szellemében főszabályként a felek még akkor sem térhetnek el az Mt.-ben foglaltaktól, ha azt (látszólag) mindketten szeretnék (azaz pl. akkor sem állapodhatnak meg raszolgamunkában ha abba kiszolgáltatott helyzete miatt bele is egyezne a munkavállaló).
ÚJ SZABÁLY
A munkavállaló és a munkáltató megállapodással (akár a munkavállaló hátrányára is) eltérhetnek a Munka Törvénykönyve szabályaitól.
KORÁBBI SZABÁLY
Az Mt. rendelkezéseitől csak a Törvényben kifejezetten nevesített esetekben illetve a munkavállaló javára térhettek el a felek.
* * *
A jelen bejegyzés - műfaji sajátosságaira is tekintettel - csak a munkajogi szabályok lényegét tudja ismertetni, így kifejezett probléma esetén forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeink bármelyikén. Amennyiben a jövőben is szeretne a legfontosabb jogi változásokről azonnal és érhetően értesülni, kövessen minket facebookon oldalunk lájkolásáva.